stat4u

Skocz do zawartości


Zdjęcie

W październiku rusza Polski Ośrodek Naukowy UJ w Londynie


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1
OFFLINE   Rapax

Rapax

  ViperSAT Member

 • Elite Member
 • ID:
  39932

 • Postów:
  5912

 • Dołączył:
  25-12-2008 • Numer GG:44043283
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:Goleniów

 • Kraj:
Reputacja: 368
Bardzo Dobra
W październiku rusza Polski Ośrodek Naukowy UJ w LondynieNa 14 października zaplanowano oficjalną inaugurację w Londynie Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, działającego we współpracy z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie (PUNO).

Pełnomocnik rektora UJ ds. kontaktów z PUNO, dr hab. Arkady Rzegocki poinformował, że z okazji inauguracji działalności PON odbędzie się konferencja naukowa pt. "Rycerze wolności. Polscy naukowcy w Wielkiej Brytanii" a także I Wykład Jagielloński. Tego dnia wystartuje też strona internetowa projektu zawierająca bazę polskich naukowców w Wielkiej Brytanii.

- Naszym najważniejszym celem jest zbudowanie pomostu pomiędzy Polską a Polakami na emigracji (). Polska nauka to już nie tylko to, co dzieje się w granicach administracyjnych naszego kraju. Polska nauka jest wszędzie tam, gdzie są polscy naukowcy - zaznaczył Rzegocki.

Ośrodek ogłosił konkurs na dwumiesięczne granty dla naukowców zajmujących się Polską. Uruchomił też Akademicką Szkołę Letnią, czyli kilkunastodniowe pobyty w Polsce dla liderów młodej emigracji.

Jesienią w Londynie ruszy druga edycja uruchomionych wspólnie z PUNO studiów podyplomowych "Polsko-brytyjskie partnerstwo strategiczne w UE i NATO". Nowością będą trzysemestralne studia podyplomowe z nauczania języka polskiego jako drugiego, skierowane przede wszystkim do pracujących w Wielkiej Brytanii nauczycieli polskiego.

Ośrodek ma być także centrum informacyjnym o możliwości studiowania w Polsce, polskich uczelniach, grantach i programach badawczych. Planowane jest wydawanie książek poświęconych relacjom polsko-brytyjskim i dorobkowi polskiej emigracji oraz serii "Biblioteka Niezłomnych" - przypominającej teksty autorów ważnych dla Polaków i emigracji, ale zapomnianych.

Planowane jest także uruchomienie wirtualnej mapy "polskiego Londynu", na której zaznaczone będą najważniejsze miejsca związane z Polską i Polonią tam mieszkającą. Każde z miejsc zostanie wzbogacone o krótki opis. Mapa zawierać będzie kilka alternatywnych tras śladami polskiej emigracji i polskiej nauki.

Siedzibą Polskiego Ośrodka Naukowego UJ jest budynek Ogniska Polskiego przy Exhibition Road 55. - Wiemy, że to bardzo ważne miejsce na mapie polskiego Londynu i zależy nam na tym, aby przywrócić mu dawną świetność - podkreślił pełnomocnik rektora UJ.

Krakowska uczelnia otrzymała na uruchomienie Polskiego Ośrodka Naukowego w Londynie ponad 1,2 mln zł w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
 • 0
Pliki hostujemy na Rapidshare, Speedyshare, Sendspace, Hotfile, Depositfiles, Bitshare i innych. Na forum ViperSat nie wolno uploadować nielegalnych plików jak seriale, cracki, NOCD czy keygeny.