• Kraj:
Reputacja: 57
Bardzo Dobra
Wybrano najlepszy mecz dekady, Polak był w nim bohaterem

Finał Ligi Mistrzów w maju 2005 roku Stambule między Liverpoolem i AC Milan (3:3, 3:2 w karnych) został wybrany przez agencję Reuters za najlepszy mecz piłkarski ostatniej dekady. Jednym z bohaterów spotkania był Jerzy Dudek, który popisał się dwoma udanymi interwencjami w serii rzutów karnych. W pamięci kibiców na całym świecie zapadł także jego "Dudek dance", którym próbował dekoncentrować strzelców.

Dodany obrazek
Radość Jerzego Dudka i piłkarzy Liverpoolu po zwycięstwie nad Milanem - AFP

Zdaniem dziennikarzy Reutersa, żaden mecz nie miał tak dramatycznego przebiegu, jak ten, którego stawką był 50. w historii Puchar Europy. Po pierwszej połowie Milan prowadził 3:0, a kapitan zespołu Paolo Maldini zdobył bramkę już w pierwszej minucie. W ciągu siedmiu minut drugiej połowy "The Reds" zdołali doprowadzić jednak do remisu i dogrywki.

Ostatecznie o losach rywalizacji zdecydowały rzuty karne, których niekwestionowaną gwiazdą okazał się Dudek. Polak obronił strzały, w tym decydujące uderzenie słynnego Andrija Szewczenki, a jeden z graczy Milanu chybił. Przed każdym strzałem bramkarz Liverpoolu skakał i energicznie machał rękami, by zmylić rywali. "Dudek dance" okazał się skuteczny i to angielski klub wzniósł kilka minut później prestiżowe trofeum.

Piłkarzem dekady Reuters wybrał Brazylijczyka Ronaldinho, a za "wydarzenie dziesięciolecia" uznano przyznanie RPA prawa organizacji mistrzostw świata w 2010 roku.

Anglicy uparli się na gwiazdę Kolejorza

Angielskie media nie porzucają tematu Roberta Lewandowskiego w Fulham. "Daily Mail" twierdzi, że londyński klub jest blisko porozumienia z Lechem dotyczącego wypożyczenia 21-letniego napastnika.
Według angielskiego dziennika, Fulham chciałoby wypożyczyć Lewandowskiego na pół roku, z opcją transferu definitywnego. Gazeta cytuje agenta piłkarza, Cezarego Kucharskiego: - To prawda, jest zainteresowanie, czekamy na konkretną ofertę.

Trudno jednak spodziewać się, by Lech, który wciąż walczy o najwyższe cele w polskiej lidze, chciał wypożyczyć swoją gwiazdę. Jeśli Lewandowski miałby opuścić Poznań, to raczej na zasadzie transferu definitywnego. Ponadto wszyscy w Lechu przekonują, że napastnik ma zostać w Kolejorzu przynajmniej do końca obecnego sezonu.
Latem 2009 roku Fulham było poważnie zainteresowane pozyskaniem Pawła Brożka, napastnika Wisły Kraków. Jednak strony nie doszły wówczas do porozumienia.

Wenger wypożyczy młody talent

Szkoleniowiec Arsenalu, Arsene Wenger potwierdził, że utalentowany 18-latek, Jack Wilshere zostanie w najbliższych dniach wypożyczony do innego zespołu.
Londyński klub wciąż jednak nie ujawnił, dokąd dokładnie odejdzie młody piłkarz. Zainteresowanych nim było kilka klubów Premiership: Bolton Wanderers, Burnley, Wigan Athletic i West Ham United.

- Mamy zapytania ze strony kilku zespołów Premier League - przyznał Wenger. - Decyzja zostanie podjęta w czwartek lub piątek. Burnley jest jedną z opcji - zdradził.
Wilshere zagrał w tym sezonie w siedmiu meczach pierwszej drużyny Kanonierów. W innym klubie, nieco niżej notowanym w tabeli, pomocnik mógłby zbierać niezbędne doświadczenie.

Młody pomocnik "Barcy" blisko Premiership

Menedżer Arsenalu, Arsene Wenger przygotowuje ofertę dla wschodzącej gwiazdy Barcelony. W orbicie zainteresowań "Kanonierów" znalazł się Gaiyigaal Assulin.
Wenger chętnie podpisałby umowę z 18-letnim ofensywnym pomocnikiem, którego kontrakt z ekipą mistrzów Hiszpanii wygasa wraz z upływem obecnego sezonu. Francuz chce sprowadzić kolejnego obiecującego zawodnika do młodej drużyny i Izraelczyk jest głównym celem transferowym.

Assulin był już w przeszłości kuszony w 2007 roku przez inny londyński klub - Chelsea. Jednak odrzucił ofertę The Blues, gdyż chciał powalczyć o miejsce w kadrze pierwszej drużyny.
W ciągu najbliższych dni będą prowadzone rozmowy pomiędzy agentem zawodnika, Pinim Zahavim a Barceloną na temat przedłużenia wygasającego kontraktu. Jeśli nie zakończą się porozumieniem pomiędzy obiema stronami, oferta z Arsenalu już czeka w pogotowiu.

Assulin zadebiutował w reprezentacji Izraela dwa tygodnie przed jego 17. urodzinami. Dzięki temu stał się najmłodszym w historii reprezentantem tego kraju.

Niesamowite wydarzenia w meczu MU

Niecodzienne zdarzenia miały miejsce w spotkaniu 25. kolejki Premiership, w którym Manchester United wygrał 5:0 (2:0) z Portsmouth FC. Aż trzy z pięciu bramek dla gospodarzy strzelili... piłkarze gości. Dzięki zwycięstwu Czerwone Diabły, przynajmniej do niedzieli, zasiadły na fotelu lidera.

Całe nieszczęście Portsmouth zaczęło się w końcówce pierwszej połowy, kiedy to Wayne Rooney wykorzystał głową dośrodkowanie Darrena Fletchera po krótko rozegranym rzucie rożnym. Gdy "Pompeys" myślami byli już w szatni, David James musiał wyciągać piłkę z siatki po raz drugi. Tym razem wrzutkę Naniego do własnej bramki skierował Anthony vanden Borre.

Po przerwie koszmar Portsmouth trwał. Na strzał z dystansu zdecydował się Michael Carrick, a Richard Hughes przypadkowo zmienił tor lotu piłki i wpakował ją pod własną poprzeczkę. W 62. minucie było już 4:0 po trafieniu Dymitara Berbatowa, a wielkie strzelanie na Old Trafford zakończył Marc Wilson, który po podaniu Patrice'a Evry wpakował piłkę w okolice "okienka" bramki swojej drużyny.

Edytowany przez MarcVanLeanden, 07 luty 2010 - 00:04.