stat4u

Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Kulturystyka lekarstwem dla ducha – psychologiczne aspekty treningów siłowych, cz.1


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1
OFFLINE   Vader

Vader

  Vader

 • V.I.P
 • ID:
  1

 • Postów:
  10508

 • Dołączył:
  20-06-2006 • Numer GG:007-zglos sie!
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:www.vipersat.pl

 • Kraj:
Reputacja: 438
Bardzo Dobra
Kulturystyka lekarstwem dla ducha – psychologiczne aspekty treningów siłowych, cz.1

Juwenalis, rzymski poeta satyryczny z I wieku naszej ery, napisał w swoich Satyrach: „zdrowy rozsądek w zdrowym ciele” , co przekształciło się w powszechnie znane hasło: „w zdrowym ciele zdrowy duch” .

Wielu mocarzy umysłu zwracało dużą uwagę na tężyznę fizyczną. Uważa się, że Platon był bardzo silnym, wspaniale zbudowanym mężczyzną, który regularnie ćwiczył. Pisał o nim Diogenes Laertios w dziele Żywoty i poglądy słynnych filozofów: „Ćwiczenia gimnastyczne odbywał pod kierunkiem Aristona z Argos i u niego nadano mu imię Platon, czyli Szeroki, z powodu masywnej budowy ciała”. Leonardo da Vinci, fascynując się ciałem człowieka (potajemne sekcje zwłok), trenował i chętnie eksponował swoją siłę, zginając żelazne sztaby i podkowy. Jego ciało opisywano jako „boskie” i mieszkańcy Florencji często gromadzili się na trasie jego przejścia z domu do pracowni, aby podziwiać jego doskonałe kształty.

Wspaniały polski malarz Franciszek Starowieyski podkreśla w swojej książce Przewodnik inteligentnego snoba według Franciszka Starowieyskiego, że tężyzna fizyczna i sprawność są szalenie ważnymi elementami w życiu człowieka. Również Biblia głosi: „Czy nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest... Chwalcie więc Boga w waszym ciele! (1 Kor. 6,19–20).

Dodany obrazek

Sam Jezus podkreślał, że dusza jest ważniejsza niż ciało, ale osobiście był silnym, postawnym mężczyzną, o czym świadczą między innymi dystanse, jakie pokonywał bez odpoczynku oraz fakt zniszczenia stoisk handlowych w świątyni. Można sobie wyobrazić, że chuderlak byłby szybko powstrzymany przez sprzedawców, a tymczasem Jezus budził swoim wyglądem respekt i po dokonaniu tego czynu mógł spokojnie wygłosić swoją kwestię. Pracował zresztą przez wiele lat jako cieśla. W czasach Imperium Rzymskiego cieśle obrabiali nie tylko drewniane bale, ale również kamień.
 • 1
Pliki hostujemy na Rapidshare, Speedyshare, Sendspace, Hotfile, Depositfiles, Bitshare i innych. Na forum ViperSat nie wolno uploadować nielegalnych plików jak seriale, cracki, NOCD czy keygeny.